מכירת קחונים

בניית קחונים בעבודה עצמית

ניסן ראובן נגן ומורה לכלי הקשה, מתמחה בבניית קחונים זה 12 שנה, מנגן בתכניות טלוויזיה, מופעים ופסטיבלים שונים בארץ ובחוץ לארץ. במשך השנים פיתח מיומנות ייחודית בבניית קחונים וכיום הם משמשים נגנים רבים בארץ ובחוץ לארץ. בשנת 2008 השתתף במופע פלמנקו ייחודי, Cinco 5, בו ניגן בקחון, פרי עבודתו. המופע הוצג באולמות: צוותא, סוזן דלל וברחבי הארץ.

סוגי הקחונים למכירה

הקחונים נבנים בגודל סטנדרטי או לפי הזמנה אישית או במידות שונות (גובה, רוחב, עומק) על פי דרישות הנגן. שתי הצורות השכיחות הן הקחון הקלסי המלבני והקחון המשופע, שההבדל ביניהם נעוץ במבנה ובצליל. הקחון הקלסי מפיק צליל רך וגבוה והקחון המשופע מפיק צליל נמוך. ניתן ליצור קחון שיתאים לסגנונו של הנגן ע"י התאמת הפרונט והמיתרים. סוג נוסף של קחון הוא בטחון (Batajon) - שילוב בין הקחון לבין תוף הבטה הקובני, אשר מניחים במאונך, כמו את תוף הבטה ומנגנים עליו משני צדדיו. צורת הבטחון קונוס, ולכן בצדו האחד נפיק צליל נמוך ובצדו השני צליל גבוה. הבטחון, להבדיל מהקחון, נבנה ללא מיתרים ומייחד אותו הצליל הטבעי של העץ וכן מוצע בשלושה גדלים: גדול, בינוני וקטן.

Batajon

Click here to add your own content, or connect to data from your collections.

ש"ח 650

cajon R3

Click here to add your own content, or connect to data from your collections.

ש"ח 750

B. FLAMENCO

קחון משופע

Click here to add your own content, or connect to data from your collections.

ש"ח 1500

קחון קלאסי

ש"ח 1400

c. funk

ש"ח 1750

cajon R2

ש"ח 550

כמה מילים על הקחון

הקחון הוא כלי נגינה ממשפחת כלי ההקשה בצורת קופסה. נגן הקחון יושב עליו ומנגן על צדו הקדמי לפי טכניקה ידנית או במברשות.

הקחון מפיק צלילים מגוונים שמתאימים לסגנונות מוזיקליים שונים, ביניהם פלמנקו, מוזיקה ספרדית, לטינית, ברזילאית, קובנית, ג'ז, פאנק, ליווי למחול וריקוד. זהו כלי הקשה בעל חור בצדו האחורי. הצד הקדמי בכל סוגי הקחונים עשוי מעץ דק יותר מגופו, וניתן לכוון את החיבורים של צדו הקדמי ואת המיתרים שבתוכו, לכן הנגן יכול לשלוט באופי הצליל, ככל שנמתח את המיתרים הצליל יהיה ממוקד יותר וככל שנשחרר הוא יהיה משוחרר יותר. סגנון הנגינה בקחון מזכיר מאוד את זה של הקונגה, את הטונים (מכות המפיקות צלילים פתוחים) מנגנים בעזרת אצבעות כף היד בחלקו העליון של הדיקט הקדמי ואת הבסים מנגנים במרכזו בעזרת כל כף היד.

 

מקורות ואבולוציה של הקחון

קחון (מגירה בספרדית) -  כלי נגינה פרואני נפוץ מאוד אשר נראה לראשונה בפרו בתחילת 1800. השימוש בקחון הלך והתרחב החל מסוף המאה ה-19 בכל דרום אמריקה. ממציאי הקחון היו מוזיקאים עבדים, אשר השתמשו בו למקצבי הרומבה. צורתו הראשונית של הכלי הייתה קופסאות פח, מגירות של ארונות וקופסאות עץ שונות. עם חלוף השנים הקחון הפך לצורתו הסופית, המוכרת כיום, קופסת עץ בעלת מיתרים. בשנות ה-70 של המאה ה-20, הקחון שימש לראשונה ככלי הקשה במוזיקת הפלמנקו על ידי נגן כלי ההקשה Manuel Soler, שהיה רקדן ונגן קחון בלהקתו של נגן הפלמנקו Paco deLucia. הקחון המודרני משמש לליווי גיטרה אקוסטית בסגנונות שונים: פלמנקו, רומבה ומקצבים אחרים.

חשוב לדעת

קחונים נבנים מסוגי עץ שונים, כאשר המומלץ ביותר הוא ה-Birch, הן מבחינת חוזקו, עמידותו הטובה בשינויי מזג אוויר ואורך חייו והן מבחינת הפקת צליל איכותי מאוד.
יצירת המנגנון הפנימי של הקחון וצורת הרכבת המיתרים מייצגות שיטה, שהומצאה ופותחה על ידי ניסן ראובן, אשר משפיע על צליל הקחון ועל נוחות כיוון המיתרים.

 

פרוייקטים מיוחדים

• בניית 22 קחונים בגדלים מיוחדים למופע BE BY MAYUMANA שנערך ב-New York ב-2007.

• בניית קחונים למופע של David Broza ב-2002.

• בניית קחון למוזיקאי Bucky Baxter ב-2000, אשר מנגן עם אמנים ידועים בחוץ לארץ, ביניהם: Bob Dylan, Ryan Adams, R.E.M, Steve Earle, Joe Henry.

הקחון נבנה לאולפן שבבעלותו ומשמש לצורכי הקלטות של אמנים שונים ואלבומו האישי של Bucky Baxter.