top of page

מורה לגיטרה קלאסית

מורה לגיטרה בתל אביב ובהרצליה

שיעורי הגיטרה ניתנים באופן פרטני לכל הגילאים באזור המרכז בהרצליה ובתל-אביב. שיעורי הגיטרה בהרצליה מתקיימים במרכז הרצליה בסטודיו Spanish Guitar שממוקם מאחורי שער העיר. שיעורי הגיטרה בתל אביב מתקיימים במרכז בית פרנקפורט בשכונת הדר יוסף בצפון תל אביב. השיעורים הם פרטיים וניתנים על ידי הבל ורכולס, מורה בכיר לגיטרה, ומוסמך מטעם משרד החינוך. ניתן לקבל את השיעור הראשון חינם. כמו כן ישנה אפשרות לקיים את שיעורי הגיטרה בסקייפ בכל הארץ וברחבי העולם כולו. עם הזמן והשיפור הטכנולוגי השימוש בסקייפ נהיה נוח יותר ואיכותי. התווים, השירים וקטעי הווידאו נשלחים לתלמיד בקובץ בשליחה מיידית והתשלום נעשה בכרטיס אשראי או בהעברה בנקאית. מתוך ניסיון רב בתחום ניתן לומר בוודאות ששיעורי הווידאו נותנים מענה ופתרון מעולה לתלמידים רבים, שמעדיפים ללמוד מביתם. בשיעורי הווידאו המורה רואה ושומע את התלמיד כמו בשיעור פרונטלי. השיעור הראשון ניתן בחינם וכך ניתן להתרשם מהאיכות ומהנוחות של השיעורים.הבל ורכולס - מורה לגיטרה בעל 30 שנות נסיון, מלמד גיטרה ספרדית, גיטרה פלמנקו, ליווי שירים, תיאוריה ופיתוח שמיעה. ניתן לקרוא המלצות אמיתיות מתלמידים ולפי בקשה ניתן גם ליצור קשר עם התלמידים ולדבר איתם באופן אישי. לדף המלצות כנסו כאן.

תוכנית לימוד גיטרה

על פי שיטת הלימוד, שיעורי הגיטרה בנויים מחמישה שלבים: תכני הלימוד כוללים לימוד קריאת התווים, קטעים בטבלטורות, נגינה של קטעים קלסיים, ג'ז וליווי באקורדים לשירים ישראליים ולועזיים.

 

שלב 1
זהו השלב החשוב ביותר, אשר נמשך משלושה שבועות עד חודש וכולל חמישה פרקים, ויהווה את הבסיס לנגינה נכונה בשלב מאוחר יותר, כאשר בשיעורים הראשונים נלמדת הטכניקה הבסיסית לאחיזת הגיטרה.
שלב 2
לימוד מיתרי הגיטרה, למידת כל הערכים הריתמיים, קריאת התווים וכל הנושאים המתאימים לנגינה בסיסית. שלב זה בנוי מ-30 פרקים והוא אורך כחצי שנה עד שנה על פי יכולות התלמיד, מידת חריצותו וכישוריו. נוסף לכך, בשיעורי הגיטרה משולבים פריטות ומקצבים שונים לליווי שירים באקורדים בכלל ובאקורדים לליווי שירים בפרט.
שלב 3
נגינה של 10 קטעים קלסיים, אשר כוללים למידת טכניקות נגינה מתקדמות בשילוב הבעה אישית, שלב הנמשך בין חודשיים לחצי שנה.
שלב 4
נגינה של עשרה קטעים ברמה גבוהה שמשולבים בו גם קטעי נגינה, אשר כתובים בטבלטורות. שלב זה נחשב מתקדם, שהתלמיד מנגן בו קטעים מרשימים מאוד, שנמשכים עד כשלוש דקות, ומתאימים לנגינה בקונצרטים בפני קהל. החל משלב זה נגן הגיטרה מביע את עצמו.
שלב 5
שלב נגינה ברמה גבוהה מאוד, כשהקטעים ארוכים וברמה טכנית גבוהה ואורכם יכול להגיע לחמש דקות, כשלמידה של קטע כזה יכולה להימשך חודשיים.הקטעים לקוחים מהמוזיקה הקלסית, ג'ז, עיבודים לגיטרה של שירים שונים, מוזיקה דרום אמריקאית ועוד. מכאן ואילך רמת הקטעים עולה הן מבחינות טכנית ומוזיקלית ואורך הקטעים (אורכו של קטע יכול להגיע ל-15 דקות ואף מעבר לכך).גם למידת הקטעים נמשכת יותר זמן, כך שלמידת קטע אחד ברמה גבוהה מאוד אף יכולה להגיע לשישה חודשים ויותר, כשההתייחסות היא לנגן גיטרה יותר מאשר לתלמיד. בשלב זה התלמיד מסוגל להופיע בפני קהל עם קטעי נגינה ברמה גבוהה ואף עם קטעים מקוריים.

לאילו תלמידים זה מתאים?

הבל ורכולס הוא מורה לגיטרה במרכז בתל-אביב ובהרצליה המעניק שיעורי גיטרה שמתאימים לתלמידים מתחילים מ"אפס" ולנגנים מתקדמים ומקצוענים. לתלמידים מתחילים, לימוד הגיטרה כולל לימוד נגינת גיטרה קלסית כבסיס, לימוד תווים וטבלטורות וליווי שירים ישראליים ולועזיים באקורדים. לנגנים מתקדמים, קטעי מוזיקה קלסית, עיבודים לגיטרה לשירים וגם סגנונות ג'ז ופלמנקו. לתלמידים מקצוענים המעוניינים בכך, שיעורי הגיטרה משלבים הכנה לבחינת הבגרות בגיטרה והופעות.

 

הבעה אישית באמצעות נגינה בגיטרה

על-פי שיטת הלימוד של הבל, בכל השלבים שצוינו לעיל נלמד ה"מה" של הנגינה. אילו צלילים, באילו אצבעות וכדומה. הרמה הגבוהה ביותר של הנגינה באה לידי ביטוי ב-"איך" של הנגינה. גיטרה היא כלי נגינה שיוצר מוזיקה, המוזיקה היא תחום רחב הנכלל בתחום עוד יותר רחב - "אמנות", שהיא ביטוי של תחושות או חוויות באמצעות יצירה, כלומר אמנות = תחושה + יצירה.

 

ה"מה" הוא היצירה וה"איך" הוא התחושה

בשיעורי הגיטרה נלמדים ה"סודות" הקטנים והחשובים כל כך על מנת להפוך את הנגינה לחוויה אמתית, ללמד כיצד להביע תחושות: פחדים, אהבה, סבל, התרגשויות, צער, גאווה, כעסים, לבטים, געגועים, תסכול, סקרנות, סבל, חיבה, ריקנות, תקווה, אכזבה, מבוכה, שנאה, שמחה, בדידות, ייאוש, אושר, רחמים, קנאה, ציפייה, אדישות, ענווה, בושה, דאגה, התלבטות, חמדה, חרטה, אומץ, עלבון, עצבנות, תדהמה ושאר התחושות.

 

בסופו של דבר דברים אלה הופכים את הנגינה לסיבה העיקרית ואולי החשובה ביותר שגרמה לתלמיד לבחור בלימוד גיטרה ואת המורה שמלמד: הכיף, ההנאה, היכולת לומר את מה שלעתים כל כך קשה והיכולת להביע תחושות.

ויקטור הוגו אמר: "המוזיקה מביעה את שלא ניתן לומר על מה שאי אפשר להחריש".

יש לזכור שלימוד גיטרה הוא תהליך הדורש סבלנות והתמדה. יש לקחת בחשבון שהתלמיד לא יתחיל לראות את התוצאות בשיעורי גיטרה הראשונים ואף לא בחודשים הראשונים, אלא לאחר כחצי שנה. משלב זה הנגינה בגיטרה הופכת לחוויה אלוהית ואינסופית.

 

ג'יימס מ. קיין: "גיטרה היא כלי מוזיקלי אשר אור ירח אצור בחובו".

שיעורי גיטרה בהרצליה מרכז
bottom of page