top of page

B

Bailaor

רקדן פלמנקו גבר. בעבר היה נהוג שרקדני הפלמנקו הגברים רוקעים ברגליהם ונשים פחות, אך מגמה זו השתנתה היום. נשים וגברים רוקעים ברגליהם באותה מידה.

Bailaora

רקדנית פלמנקו אישה. רקדניות הפלמנקו בעבר היו רוקדות בצורה נשית ואלגנטית בלבד. היום רקדניות הפלמנקו רוקדות גם בצורה ואף בלבוש גברי.

במברס-Bamberas

מקורו בעיר סביליה(Sevilla) ושייך למשפחת ה Solea por buleria. מדובר בענף שלקח שירים והסב אותם לאופי ולקצב הפלמנקו. זהו ענף בפלמנקו שמקורו בשירים עממים ששרו בזמן שזוג התנדנד בנדנדה. מקור המילה הוא מהמילים: Vampas או Bambas. הVampa היא נדנדה זוגית שתלויה על עץ. הלהקה הייתה שרה בית מסוים והזוג היה מאלתר בית נגדי. ההבדל המוסיקאלי בין ה Bambera ל Solea por buleria הוא בטונאליות המינורית שלה לעומת הטונליות הפריגית של ה Solea por buleria.

Tina Pavon : שירה

Eduardo Rebollar : גיטרה

Bamberas קטע האזנה של

 

בנדולה-Bandola

אחד מענפי הפלמנקו ממשפחת ה מאלאגאניאס(Malaguenias) מהעיר מלגה. מענפי המלגניאס העתיקים ביותר.

Bandola קטע האזנה של
Bonela hijo : שירה

Baston

מקל הליכה שמשמש לעיתים רקדני פלמנקו איתו הם מכים על הרצפה במכות שמשתלבות עם רגליהם.

Bata de cola

שמלת זנב. ריקוד פלמנקו עם שמלת זנב דורש טכניקה מיוחדת של צעדים. הרקדניות נותנות מעין בעיטות לשמלה על מנת לבצע סיבובים. רקדנית הפלמנקו Matilde Coral בצעה עבודת מחקר בנושא ובו מצאה 57 תנועות שונות על מנת ששמלת הזנב תיפול ישרה על הרצפה (היא כינתה תנועה זו: Planchada = מגוהצת).

ביאנל פלמנקו-Bienal de flamenco

זהו פסטיבל הפלמנקו הגדול והחשוב ביותר שמתקיים אחת לשנתיים בעיר סביליה שבאנדלוסיה. מדובר בחודש עד חודש וחצי בהם מתקיימות שתיים או שלוש הופעות פלמנקו ביום, במספר מוקדים בעיר. בנוסף לכך, כיוון שזהו אירוע אליו מגיעים מכל העולם - הברים ומועדוני הפלמנקו תוססים ורווים באומני פלמנקו, כך שמדובר בחגיגת פלמנקו גדולה לכל חובביה. כל שנה מוקדש הביאנל לקטגוריה אחרת של הפ למנקו: הריקוד, השירה והגי טרה ובסופו מתקיימת תחרות לאומנים הצעירים שבאה לנבא את דור הפלמנקו העתידי. בבניאנל מופיעים כל אומני פלמנקוהגדולים. גם אלה שחיים מחוץ לספרד או שנמצאים בסיבובי הופעות - מגיעים לסביליה על מנת להופיע בביאנל.

Bordon

מבטאים: בורדון. זהו כינויו של המיתר השישי של הגיטרה בפיהם של אנשי הפלמנקו. הכוונה היא למיתר הנמוך ביותר. הסיבה לעובדה שמיתר זה הוא היחיד שזכה לכינוי היא, שכאשר זמר רוצה לסמן לנגן הפלמנקו לנגן מעבר מוסיקאלי על מיתרי הבסים – הוא משתמש בביטוי:"Dale al bordon!!" שפירושו:"תן לו בבס!!" וגם כאשר רקדן הפלמנקו רוצה שהגיטריסט ינגן פלסטה שתנוגן בבסים – הוא ישתמש במושג זה.

בולריה או בולריאס-Buleria

מהמילה Burlar= לגחך. אחד מענפי הפלמנקו החשובים ביותר. מקורו בעיר Jerez שבדרום ספרד. ענף שמנגנים, שרים ורוקדים כמעט בכל הופעה ובעיקר במסיבות הפלמנקו. בריקוד זה- הרקדן "עושה צחוק" מעצמו לכן גם נגני הגיטרה וזמרים נוהגים לרקוד את ה בולריאס (Bulerias). ניתן לראות דוגמא לכך בקטע הוידיאו המצורף, בו זמרת הפלמנקו שרה בולריאס, אח"כ רוקדת, ולבסוף שרה ורוקדת את השיר סיגליות בקצב הבולריה. זהו ריקוד שגם נהוג לסיים איתו ריקודי פלמנקואחרים כמו ה Solea או ה Alegrias. ה Bulerias היא ריקוד הפלמנקו היחיד, אשר מאפשר חופש מוחלט לאלתר ולרקדן או לאומנים אחרים - "להתפרק" ולהשתטות. מחיאות הכפיים של ה Buleria הן הקשות ביתר לביצוע עקב המהירות שלהן. הן מבוצעות בשני קולות: A tiempo ו A contratiempo. קול אחד מנגן את כל הפעמות והקול השני את הפעמות שביניהן דבר שדורש מקצועיות, דיוק ואימון רב. הבולריה מתחלקת לשני חלקים עיקריים:
1. Buleria festera זוהי הבולריה לריקוד.
2. Bulerias al golpe זוהי הבולריה לשירה(Golpe=מכה) אשר קיבל שם זה עקב הליווי הקצבי של נקישות האצבעות בשולחן(צורה מאוד מקובלת ללוות את הבולריה). יש הטוענים שמקורה של הבולריה הוא ב Solea, אשר אנשי הפלמנקו באמצע המאה ה 19 זרזו את קצבה על מנת לרקוד אותה ביתר קלות. זהו ענף בעל משפט מוסיקאלי( (Compasשל 12 פעימות המנוגן לרוב בסולם פריגי ספרדי. אחד מסגנונות הבולריה הוא ה Son de bulerias שנקרא גם .Couple por buleria מדובר בשירים ששרים אותם בקצב ובאווירת הבולריה. במסיבות הבולריה יושבים במעגל וכל אחד בתורו שר, מנגן או רוקד בזמן שהקהל והסובבים אותו מעודדים אותו בקריאות עידוד.

Bulerias de Jerez קטע האזנה של
                                      Antonio Agujeta :שירה
Alberto San Miguel :גיטרה
Bulerias de Cadiz קטע האזנה של
Tina Pavon :שירה
Eduardo Rebollar :גיטרה
Son de bulerias קטע האזנה של
La Tobala :שירה
Pedro Sierra :גיטרה

בולריה פור סולאה-Buleria por solea

ענף פלמנקו בו מנגנים בולריה עם אקורדים של סולאה.

bottom of page