top of page

S

Saetas

שירה שנהוג לשיר אותה במשך השבוע של Semana santa. שרים אותה בכל רחבי Andalucia. לא מדובר ממש בענף פלמנקו בפני עצמו אלא הם בתי שירה מתוך: Siguiriyas, Martinetes, Debla או Carceleras עם טקסטים דתיים הקשורים לישו או לבתולות הקדושות, אשר שרים במשך השבוע הקדוש בו יוצאות מכל הכנסיות במות גדולות מאוד הנישאות על ידי כ 60 איש כל אחת. על כל במה פסלים מקושטים בזהב, מאות נרות באורך של כמטר ופרחים. לפני כל במה כזו מהלכים מאות אנשים בשני טורים ישרים לבושים גלימות לבנות עם כובעים קונוסיים ותזמורת בראשן. הבמות מתקדמות בקצב איטי ביותר וכך במשך כעד 12 שעות מבצעות סיבוב בעיר וחוזרות לכנסיה. זה קורה במשך שבוע לסירוגין ו 24 שעות ביום האחרון של השבוע הקדוש.

קטע האזנה של: saetas por carceleras

שירה: Tina Pavon

 

Saetas por siguiriyas :קטע האזנה של
Ninio de Olivares :שירה

Salida

בתרגום חפשי: יציאה. כינוי לתחילת ריקוד הפלמנקו בה הרקדן יוצא אל הבמה. באופן פארדוקסאלי נקרא גם Entrada(כניסה) בה הרקדן נכנס אל הבמה. ב Salida רקדן הפלמנקו יכול לפתוח את הריקוד בצורות שונות ומגוונות למשל ב Llamada , שהיא סימן של הרקדן לשינוי כלשהו, ב Subida, שהיא עלייה במהירות בצעדים, בהליכה על הבמה, ובעצם ככל שעולה על רוחו ועל פי היצירתיות שבו. העיקר שזו תהיה פתיחת הריקוד. ישנם רקדנים הבוחרים לפתוח את הריקוד בצעד מהיר ואחרים הבונים את הריקוד ממקום רגוע אשר מתפתח אחר-כך.

Serranas

אחד מענפי הפלמנקו אשר מקורו אינו ידוע בבטחה. יש הטוענים שמקורו בעיר: Cordoba אשר בדרום ספרד אך זו ספקולציה בלבד. שייך למשפחת ה Siguiriyas ובעל אותו משפט מוסיקאלי(Compas) של 12 פעימות מחולקות בצורה של 2 1 2 1 3 2 1 3 2 1 2 1 ומלווה בסולם פריגי ספרדי. ההבדל העיקרי בין השניים הוא בפוזיציות הנגינה. את ה Serrana מלווים בפוזיציה עליונה Por arriba בעוד שאת ה Siguiriyas מלווים בפוזיציה התחתונה Por medio. מדובר בענף המתאר נופים של הרים ועמקים מכאן שמו: Serranas="בת העמקים". לא רק תיאור פיזי של מקום אלא של חיים באותו אזור כגון בעלי החיים, רואי הצאן, גונבי הבקר, תושבי המקום וכ"ו.

Serranas:קטע האזנה של
Segundo Falcon:שירה
Manolo Franco :גיטרה

Sevillanas

ענף פופולארי ספרדי אשר רוקדים, מנגנים ושרים אותו בכל רחבי ספרד. בריקוד מדובר בריקוד זוגות בעל כוריאוגרפיה קבועה אשר אותה רוקדים בצורה מדייקת בכל העולם. מחולקת ל 4 בתים שבסוף כל אחד יש עצירה. כל בית כזה מחולק ל 3 חלקים אשר בין כל אחד מהם עוברים הרוקדים זה על פני זה בצעד ששמו: Pasada. נהוג גם לרקוד אותו בעזרת קסטאניאטות(Castaniuelas). בשירה מדובר בענף שכולל אלפי להקות שירה שבנויות בדרך כלל מקבוצות קטנות של 4 גברים ששרים בקול אחד(יוניסונו). יחד עם זאת קיימות גם להקות גדולות מאוד עם עשרות זמרים וזמרות. זהו ענף פופולארי שאינו נחשב לאחד מענפי הפלמנקו אך יחד עם זאת כולל בתוכו את כל המרכיבים הרבים הנמצאים בפלמנקו גם בריקוד כמו בשירה ובנגינה, לכן רוקדים את ה Sevillanas באקדמיות לפלמנקו ובהופעות פלמנקו רבות.

Siguiriyas

אחד הענפים החשובים ביותר בפלמנקו אשר מקורו בעיר Cadiz שב Sevilla. יש הטוענים שמדובר באחד הענפים העתיקים ביותר בפלמנקו ושכבר במאה ה 18 היו שרים אותה, אם כי הייתה שונה מאוד מזו של היום. מדובר בשירה עמוקה, עצובה, קודרת ודרמטית המספרת על טרגדיות, סבל וכאב. ה Siguiriya היא בעלת משפט מוסיקאלי (Compas) של 12 פעימות ובסולם פריגי ספרדי המחולק בצורה הבאה: 12 123 123 12 12 . מלווים אותו בפוזיציה: Por medio . נהוג גם לרקוד אותה לעיתים גם עם קסטניאטות (Castaniuelas). ענף הסיגריאס מעניין מאוד גם בעקבות העובדה שבשני החלקים הארוכים של המשפט המוסיקאלי (Compas)( 123 123) הזמר יכול למשוך את השירה וליצור מעין תחושה של יציאה מהקצב שהיא בעצם האטה. האטה זו נתפסת באוזן כהפסקה עד כדי כך שיש אפילו אלה הטוענים שבעצם ה Siguiriya הוא מקצב חפשי. בהקלטות ישנות מסוימות אף שומעים מקצב לא רציף שיכול להיתפס מצד אחד כזמר ששר מחוץ למשפט המוסיקאלי (Compas) ומצד שני כזמר ששר בצורה האוטנטית ביותר שהיא בעצם לא Compas קבוע אלא חופשי לפי תחושת הזמר. ריקוד הסיגריאס מורכב מפלסטות, בתי שירה, אסקוביות וסיום בדרך כלל בקטע מהיר ואנרגטי בשם: Macho מבטאים זאת: מאצ'ו.

Dicen que duermes sola
Mienten como hay dios
Porque de noche con el pensamiento
Dormimos los dos

אומרים שאת ישנה לבד
הם משקרים כמו שיש אלוהים
כי בלילה עם המחשבות
ישנים שנינו

 

Siguiriyas de jerez :קטע האזנה של
Antonio Agujetas :שירה
Alberto San Miguel :גיטרה

Siguiriyas de Triana :קטע האזנה של
La Tobala :שירה

Silencio

קטע איטי ומינורי בריקוד ה Alegrias המהווה ניגוד לריקוד כולו שהוא קצבי ומהיר. כאן רקדן הפלמנקו מביע את עצמו בידיו ובתנועות איטיות ומעודנות בגופו. קטע זה קיים בריקוד האלגריאס בלבד והוא ייחודי לו. מבנה הסילנסיו הוא בדרך כלל קבוע והוא בנוי מ 6 משפטים מוסיקאליים (Compases) . לעיתים קטע הסילנסיו הוא ארוך יותר והוא מתארך ב כ 4 קומפסים נוספים המנוגנים בסולם מז'ורי ובמלודית ה Escobilla(קטע סולו של רגליים). הסדר בו יופיע הSilencio בתוך ריקוד ה Alegrias הוא לרוב יהיה בצורה הבאה עם וריאציות מסוימות (ראה ערך של כל אחד). Llamada-Desplante-Subida-Cierre-Silencio-Llamada-Paseo de Castellana-Cierre-Escobilla-Buleria-Letras-Salida.

Solea

אחד מענפי הפלמנקוהחשובים ביותר. נחשב גם לאחד הענפים הבסיסיים בפלמנקו יחד עם ה Siguiriyas . מקור המילה הוא מ Soledad , שפירושו בדידות. בשפת הרחוב האנדלוסי נהוג "לבלוע" את ההברה האחרונה. שייך למשפחת ענפי הפלמנקו בעלי משפט מוסיקאלי (Compas) של 12 פעימות עם פעמות מוטעמות במספרים: 3 6 8 10 ו 12 . מנוגן ומושר בסולם פריגי ספרדי ושייך למשפחת השירה העמוקה (Cante grande). מקורות רבים לה וביניהם בעיר Sevilla, Cordoba ו Cadiz. מקורו הראשון הוא בעיר Sevilla וליתר דיוק בשכונת Triana שבעיר זו. לשכונה זו ישנו סגנון Solea משלו הקרוי: Solea de Triana. מהעיר סביליה התפתחה ה Solea מהר מאוד לכל רחבי אנדלוסיה וערים רבות אימצו להן סגנון משלהם. את ה Solea שרים, מנגנים ורוקדים כמעט בכל הופעת פלמנקו והוא מהווה אחד הענפים החשובים ביותר של הפלמנקו. ריקוד הסולאה בנוי מפלסאטות (Falseta), בתי שירה(Letras), אסקובייות(Escobilla) וסיום בדרך כלל בקצב הבולריה(Buleria).

Presumes que eres la ciencia
Y yo no lo entiendo asi
Porque sabiendo tu tanto
No me has entendido a ami

את אומרת שאת המדע
ואני לא מבין את זה כך
איך זה את יודעת כל כך הרבה
ועוד לא הבנת אותי

Solea apola :קטע האזנה של
Marquez el zapatero :שירה
Pedro Sierra :גיטרה

Solea de Alcala :קטע האזנה של
Segundo Falcon :שירה
Manolo Franco :גיטרה

Solea de Cordoba :קטע האזנה של
Bolnela hijo :שירה
Pedro Sierra :גיטרה

Solea de Utrera:קטע האזנה של
La Tobala :שירה
Pedro Sierra :גיטרה

Solea de Cadiz:קטע האזנה של
Tina Pavon :שירה
EduardoRebolar :גיטרה

Solea de Frijones:קטע האזנה של
La Tobala :שירה
Pedro Sierra :גיטרה

Solea deTriana:קטע האזנה של
Marquez el zapatero :שירה
Pedro sierra :גיטרה

Solea jerez:קטע האזנה של
Antonio Agujetas :שירה

Alberto san miguel:גיטרה

Solea por buleria

ענף פלמנקו בעל משפט מוסיקאלי (Compas )של 12 פעימות עם הטעמות בפעמות 3 6 8 10 ו 12 . זהו ענף המנוגן במהירות ובאווירת ה Alegrias בסולם פריגי ספרדי. כאשר זמר פלמנקו שר Solea לבד עם הגיטריסט וללא ריקוד – הוא ישיר יותר מהר מאשר עם ריקוד לכן שירת ה Solea ללא ריקוד היא בעצם Solea por buleria . שירת ה Solea עם ריקוד היא מאוד איטית וקשה לשירה.

 

 

 

Sombrero

כובע. הכובע הוא אביזר שמשמש בדרך כלל את רקדנית הפלמנקו בריקוד ה Garrotin. יחד עם זאת מסמל הכובע כבוד אצל הספרדים. רוכבי הסוסים בלוחמות השוורים חובשים כובעים וכן לעיתים רקדני פלמנקו וזמרים כמו בתמונה בה שר:) El Cabreroרואה הצאן). קיימים שני סוגים של כובעים אנדלוסים. האחד להליכה, לטיול(De paseo) הוא בעל מגבעת גבוהה בעוד שלכובע רכיבה מגבעת נמוכה מאוד. הכובעים עשויים בדרך כלל משערות שפן וכותנה.

bottom of page